Mantarlar Âlemi ve Özellikleri | Mantarların Biyolojik ve Ekonomik Açıdan Önemi

Mantarların tamamı ökaryottur. Bira mayası tek hücreli, bunların dışında kalanlar ise çok hücrelidir. Tamamı heterotrof beslenir. Ya parazittir ya da saprofittir. Saprofit olanları doğadaki madde döngüsünde görevlidir.

Vücutları hif adı verilen liflerden oluşur. Hiflerin toprak altında dallanmasıyla miselyum oluşur. Miselyumlar mantarların köksü yapısıdır. (Görsel 3.39 a ve b) Bu yapı hem mantarın toprağa tutunmasında hem de beslenmesinde görevlidir.

Görsel 3.39 a. Mantarların iç yapısı b. Mantarların temel yapısı
Görsel 3.39 a. Mantarların iç yapısı b. Mantarların temel yapısı

Mantarların depo karbonhidratı glikojendir. Ayrıca kitin yapılı hücre duvarına sahiptir. Hücrelerinde birden fazla çekirdek bulunabilir.

Mantarlar spor adı verilen dayanıklı hücreler ile ürer. Çoğunda eşeyli ve eşeysiz üremenin birbirini takip ettiği özel bir üreme şekli görülür. Maya mantarları ise tomurcuklanarak ürer.

Şapkalı mantarlar, parazit mantarlar, küf mantarları, bira mayaları mantarlara örnektir. (Görsel 3.40)

Görsel 3.40. Mantar çeşitleri
Görsel 3.40. Mantar çeşitleri

Mantarların Biyolojik ve Ekonomik Açıdan Önemi

Küf mantarlarının ürettiği penisilin, bakterilerle mücadele için kullanılan bir antibiyotiktir. Maya mantarları, ekmek ve peynir yapımında, tahıl ve meyvelerin fermantasyonunda kullanılır. Şapkalı mantarların çoğu, insanlar için önemli birer besin kaynağıdır. Küflü peynir, özel tadını üretim aşamasında kullanılan mantar sayesinde kazanır.

Mantarlar, saprofit özellikleri sayesinde ölü kalıntılarını parçalayıp toprağı inorganik madde bakımından zenginleştirir.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Oregon’da 2000 yılında bulunan, Armillaria ostoyae denilen mantarın toprak altındaki devasa miselyumlarının kapladığı alanın çapının 3.4 mil uzunlukta olduğu ve 2.200 dönümlük bir ormana yayılabildiği saptanmıştır. Bu mantar, 22400 yaşında ve yüzlerce ton ağırlığındadır. Bu özelliğiyle dünyanın en yaşlı ve en büyük organizmasıdır. www.agaclar.net

22400 yaşında mantar
22400 yaşında mantar

Yorum yapın