Hepatit B Nedir? Hepatit B’nin Belirtileri Nelerdir?

Siroza ve karaciğer kanserine neden olabilecek sinsi bir hastalıktır.

Kuluçka süresi 30-180 gün kadar olan virüs, vücuda kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Hepatit B her yaş ve mevsim de görülebilen bir sağlık sorunudur.

Hastalık, virüsü taşıyan kişilere ait ustura, jilet, manikür aletleri, diş fırçası, tarak gibi eşyaların kullanılması, enjektör ve cerrahi aletler yoluyla bulaşabilir. Kuruyan kan ve salya bir hafta sonra bile hastalığın bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır.

Hepatit B’nin Belirtileri Nelerdir?

Hastalık aşırı hâlsizlik, bulantı, kusma, kabızlık ya da ishal; kas, baş ve eklemlerde ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hasta bazen kendi hastalık belirtilerini göstermez ve hastalanmaz. Ancak taşıyıcı olarak yaşar.

Hepatit B için özel bir ilaç tedavisi yoktur. Hastalara yatak istirahati önerilir. Protein ve karbon-hidrat yönünden zengin, yağsız diyet uygulanmalıdır. Hasta, bulantıya karşı az ve sık beslenmelidir.

( ! )

Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinde aşının önemi büyüktür. Hastalıktan korunmak için aşı yaptırılmalıdır. Enjektörler tek kullanımlık olmalı, cerrahi aletler çok iyi sterilize edilmeli, kan nakillerinde gerekli tetkiklerin yapılmasına özen gösterilmeli, temizlik kurallarına uyulmalı, başkalarına ait kişisel bakım araçları kullanılmamalı, tek eşli cinsel yaşam sürdürülmelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Frengi

Bel Soğukluğu

AIDS

Hepatit B

Yorum yapın