AIDS Nedir? AIDS’nin Belirtileri Nelerdir? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Bütün dünyayı ilgilendiren yaygın bir sağlık sorundur. Vücudun başka hastalıklara karşı direncini kırarak ölüme yol açan bir hastalıktır.

AIDS hastalığının nedeni bir virüstür. Virüs cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşabilir. Ayrıca plasenta yoluyla anneden bebeğe geçer.

AIDS’nin Belirtileri Nelerdir?

AIDS hastalığının belirtileri, kişinin vücut direncine göre virüs bulaştıktan 10-15 yıl sonra da görülebilir. Bazen bu süre daha da uzayabilir. Bu süre içerisinde virüs kan hücrelerine girerek çoğalır ve hücrelerin yapısını bozar. Böylece bağışıklık sistemi yıkıma uğrar.

Bunun sonucunda aşırı kilo kaybı, nedeni açıklanamayan yorgunluk, ağız ve deride sık tekrarlanan uçuk, ağızda mantar, nefes darlığı, ciltte yara ve lekeler, gece terlemeleri, ishal, öksürük ve lenf bezlerinin büyümesi gibi hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Bu belirtilere bağlı olarak AIDS şüphesi olanlar mutlaka hekime danışarak Eliza testi yaptırmalıdır. Eliza testi, kişinin AIDS virüsünü taşıyıp taşımadığının saptanması için yapılan kan tetkikidir.

AIDS’in bulaşma riskinin en yüksek olduğu gruplar;

* Güvenli cinsel ilişkisi olmayanlar,

* Birden fazla kişiyle cinsel ilişkisi olanlar,

* Eş cinseller,

* Uyuşturucu bağımlıları,

* Kan ürünleri kullanması gerekenler,

* Sağlık personelidir.

AIDS hastalığına karşı alınması gereken önlemlerden bazıları şunlardır:

* Cinsel ilişki yoluyla bulaşmayı önlemek için birden fazla kişiyle ilişkiye girilmemeli, tek eşlilik tercih edilmelidir. Eş cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Hastalığın bulaşma riskinin olduğu şüpheli durumlarda mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

* Kan yoluyla bulaşmayı önlemek için iğne ve enjektörler tek kullanımlık olmalıdır.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Frengi

Bel Soğukluğu

AIDS

Hepatit B

Yorum yapın