Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanserden korunmaya yönelik alınması gereken önlemlerden bazıları şunlardır:

* “Sağlığın Geliştirilmesi ve Korunması” ünitesinde de belirtildiği gibi günlük fiziksel aktiviteler artırılarak enerji alımına dikkat edilmeli, vücut ağırlığı ideal kilo aralığı içinde sabit tutulmalıdır.

* Haftada 3 gün en az 30 dakika yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, step gibi egzersizler yapılmalı ve bu etkinlikler yaşam boyu sürdürülmelidir.

* Yeterli ve dengeli beslenilmeli ve besin çeşitliliğine dikkat edilmelidir.

* Yağ tüketimi azaltılmalı, yağlı etlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Alınan yağların, toplam günlük kalorinin % 30’unu geçmemesine dikkat edilmelidir. Doymamış yağ asidi içeren yağlar (soya, zeytinyağı, mısırözü, ayçiçeği ve bir balık yağı olan omega-3) tercih edilmelidir.

* Fazla yağlı kırmızı etler yerine tavuk ve balıketi tercih edilmelidir.

* Aşırı tuzdan kaçınılmalı, günlük tuz tüketimi 5-6 gramı geçmemelidir.

* Günlük 25-30 gram posa (tam tahıl ürünleri, meyve, sebze, kuru baklagiller, yağlı tohumlar) tüketilmelidir.

* Günde en az 3-5 porsiyon sebze ve meyve, koyu yeşil yapraklı ve sarı renkli sebzeler tüketmeye özen gösterilmelidir. Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana tüketilmeye çalışılmalıdır.

* Sarımsak ve soğan çiğ olarak tüketilmelidir.

* Ekmeğin kepekli olanı tercih edilmelidir.

* Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalardan az yağlı olanlar tercih edilmeli, günde 2-3 bardak yağı azaltılmış süt veya süt ürünleri tüketilmelidir.

* A, C, D, E vitaminleri, ribloflavin, tiamin, folik asit, pantotenik asit ile çinko, iyot, kalsiyum, demir, selenyum ve molibden gibi mineraller içeren gıdalardan yeterli miktarda alınmalıdır.

* Kimyasal koruyuculu hazır yiyecekler yerine doğal besinlerle beslenme tercih edilmeli, besinlerin saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

* Yiyecekleri hazırlarken kızartma, kavurma, tütsüleme yerine ızgara, fırında buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.

* M utlaka kızartma yöntemi gerekiyorsa 150 derecenin altında ve çok az yağ kullanılarak yapılmalıdır.

* Alkol kullanılmamalıdır.

* Tütün ve tütün ürünleri kullanılmamalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

* Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır.

* Şişmanlamamaya yönelik tedbirler alınmalıdır.

* Güneşten korunmalıdır.

* Çevre temizliğine özen gösterilmelidir.

Yorum yapın