Sinir Sisteminin Sağlıklı Yapısının Korunması

Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı işleyen bir sinir sistemiyle mümkündür. Sağlıklı işleyen bir sinir sistemi için sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Vücuttaki diğer hücreler gibi beyin hücreleri de besine ihtiyaç du­yar. Sinir sistemi ve beyin hücrelerinin gelişimi, anne karnında başladığından gebelik süresince annenin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Bu dönemde folik asitin (B vitamini) yeterince alınmaması beyin gelişimini olumsuz etkiler.

Sinir sistemi sağlığını korumak için B grubu vitaminler önemlidir. Bu vitaminlerin eksikliğinde dep­resyon, dikkat eksikliği, unutkanlık gibi durumlar görülebilir. Deniz ürünleri gibi omega 3 asidince zengin besinlerin tüketilmesi de beyin faaliyetlerini artırır, unutkanlığı önler. E vitamini de yaşlanmanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Sinir sisteminin sağlığını korumak için alkol kullanımından, işlenmiş gıdalardan, aşırı tuz ve şeker tüketiminden uzak durulması gerekir.

Geç yatmak ve az uyumak sinir sistemi faaliyetlerini olumsuz etkiler. Sağlıklı ve verimli öğrenme faa­liyetleri için düzenli ve yeterli uyku önemlidir. Beyin uyurken de aktif olduğundan bilgileri ayıklama, te­mizleme ve kaydetme işini uyku sırasında gerçekleştirir. Bazı hormonlar uyku sırasında salgılandığından düzensiz ve yetersiz uyku, bu hormonların faaliyetlerini bozar.

Spor yaparken salgılanan endorfin hormonu kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar. Düzenli spor yapmak stresin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Ayrıca boş zamanların kişiyi mutlu eden etkinlik­lerle değerlendirilmesi zihinsel faaliyetleri de olumlu etkiler.

Alzheimer, genellikle 60 yaş ve üzerinde tam bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. Sağlıklı be­yin yapısının bozulmasıyla zamanla zihinsel ve sosyal yetenekler kaybolur. Alzheimer’in ortaya çıkmasında genetik faktörler kadar kafa travması da etkilidir. Rahatsızlığın en belirgin özelliği, ilerleme durumuna bağlı olarak hastaların olayları hatırlayamaması, aile fertlerini tanıyamama­sı, onlara şüphe ve korkuyla bakması, kendi kişisel bakım ve ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır.

Alzheimer rahatsızlığından korunmak için E vitamini içeren besinler tüketmeye dikkat edil­melidir. Çalışmalar E vitamini kullanılmasının Alzheimer riskini düşürdüğünü ve bilinçte bozul­mayı azalttığını ortaya çıkarmıştır. E vitamini vücut tarafından kullanılan ve en iyi bilinen antioksidandır. Genellikle bitkisel yağlar, yumurta, balık, yeşil yapraklı sebzeler, taneli tahıllar ve kuru baklagiller gibi yiyeceklerde bulunur.

Günlük alınan fruktoz seviyesi azaltılmalı, kanda insülin seviyesine dikkat edilmelidir. Düzenli spor yapmak, kitap okumak, yeni bilgiler öğrenmek, bul­maca çözmek gibi zihinsel egzersizler de Alzheimer rahatsızlığından korunmak için önemlidir.

Yorum yapın