Doğada İş Birliği

Hayvanların bazıları örneğin tilkiler, tek başlarına avlanır. Kurtlar ise toplu hâlde avlanan canlılardır. Hayvanların diğer bir bölümü örneğin deniz kuşları yalnızca çift­leşme mevsiminde bir araya gelerek kalabalık sürüler oluşturur. Bazı hayvanlar da özellikle kuşlar, kelebekler, ren geyikleri, yılan balıkları ve yengeçler hep birlikte uzun göç yolculuğuna çıkar. Bunların yanı sıra bütün yıl boyunca sürüler hâlinde yaşayan, birlikte yiyecek arayan, birlikte yuva yapan ve yavru bakımını birlikte yapan pek çok hayvan vardır.

Kuşların ve memelilerin toplu ya da yalnız yaşamaları dikkat çekicidir. Örneğin kuşlar bağımsız bir habitat seçer ve burayı kendi türünden olan canlılara ve başka hayvanlara karşı savunur. Yavrularının bu güvenli bölgede saldırganlardan korunma­sını ve beslenmesini sağlamış olur. Kazlar sürü hâlinde yiyecek ararken içlerinden bir kaçını yaklaşan tehlikeyi haber vermesi için nöbetçi diker. Yaban kazları da uzun göç yollarında V harfi biçiminde uçar. Böylece birbirinin kanat çırpışıyla hava akımı oluşturarak enerjilerini daha verimli kullanır.

DOĞADA İŞ BİRLİĞİ

Bir kolonide ya da büyük bir sürüde toplu olarak yaşayan hayvanların dayanışma ve yardımlaşma şansı vardır. Güçlerini birleştiren hayvanlar, tehlikeli bir düşmanın saldırısıyla daha kolay başa çıkabilir. Ayrıca bir güçlükle karşılaştıklarında ne yapma­ları gerektiğine karar veren bir önderleri de olur.

Karıncalar, her bireyin belli bir görevi üstlendiği ortak yuvalarında düzenli ve örgütlenmiş bir yaşam sürer. Karıncaların kraliçeleri ve işçileri vardır. Sadece işçiler sindirilebilir türden besin üretebildiği için yuvanın diğer bireyleri günlük yiyeceklerini işçilerden bekler. İşçiler, besini midelerinde taşıyarak yuvaya su getirebilme yeteneklerine sahiptir. Karıncalar, tek başlarına taşıyamayacakları büyük besin parçalarını yardımlaşarak birlikte taşır.

Dağ sincapları arasında ilginç bir fedakârlık örneği gözlenir. Avcı yaklaştığında içlerinden biri ses çıkararak avcının dikkatini kendi üzerine çeker. Avcı ses çıkaran sincabı avlar ancak diğer sincaplar kaçar ve kurtulur. Dağ sincabının bu davranışı popülasyondaki diğer bireyler adına yapılan bir fedakârlık örneğidir.

Yorum yapın