Yunan Sanatı | Yunan Helenistik Dönem (üslup) M.Ö ve 3.yy | Kabartma Sanatı

MÖ 1. ve 3. yüzyılda Rodos’ta sürdü- rülmüştür. Bu döneme ait bir örnek de Laokoon Heykel Grubu’dur.

Etrafları yılanlar tarafından sarılan Laokoon ve oğullarının ölüm karşısındaki savaşları anlatılmaktadır. Roma’da Vatikan Müzesi’ndeki eserde anatomi, ayrıntılarıyla işlenmiştir.

Kabartma Sanatı

Çoğu boyalı eski Yunan kabartmaları arasında “Ağlayan Kadınlar Lahdi”nde (Resim 03.28) ölünün ardından ağlayan kadınlar canlandırılmıştır. Lahdin kapağında da küçük ölçekli atlı araba kabartmaları vardır.

Resim. 03.28: Ağlayan Kadınlar Lahdi

Bergama’daki Zeus sunağı hakkında bilgi veren Romalı yazar Ampelius “Dünya Harikaları” adlı eserinde Bergama’da mermerden kule ayak yüksekliğinde, görkeli kabartmalarla süslü büyük bir sunak vardır(Resim 03.29). Tanrılarla toprak devlerinin (gigant) savaşını göstermektedir.” demektedir. Sunağın doğu yönünde ilk olarak Zeus ve Athena kabartmaları görülür. Frizin bu tarafında ışık tanrıları Apollon, Artemis ve Leto betimlenmiştir.

Resim. 03.29: Bergama Zeus Sunağı kabartmasından bir ayrıntı

Sunağın tamamı Almanya’da Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir (Resim 03.29). İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ndeki “İskender Lahdi” İskender’in ölümünden sonra Fenike’de kendini İskender gibi göstermek isteyen yerel krallardan biri tarafından yaptırılmıştır. Lahitte Makedonya-Pers savaşları, İskender’in aslan avı sahnesi işlenmiştir (Resim 03.30).

Resim. 03.30: İskender lahdi

Yorum yapın