Tarihteki Büyük Depremler Şiddetleri ve Can Kayıpları Nelerdir?

İnsanoğlu, Japonya gibi deprem inşaatı teknolojisinde en ileri düzeydeki ülkelerde dahi halen doğa karşısında çaresiz kalırken, bugüne kadar tarih boyunca meydana gelen depremlerde milyonlarca kişi hayatını kaybetti. Bazı depremler tarihte çok büyük yıkımlara yol açarken, 1556 yılında Çin’in Şançi eyaletinde meydana gelen büyük depremde 830 bin kişi ölmüş, bölgedeki kasaba ve köyler tamamen yok olmuştu.

Çin, Japon, Sovyet ve Amerikan sismologlar, 1960’ların ortalarından başlayarak, depremin önceden öğrenilmesine yönelik çok sayıda araştırma yaptılar. Bu alanda çeşitli ilerlemeler sağlanmasına rağmen, depremlerin zaman, yer ve şiddetinin doğru ve kesin bir biçimde önceden kestirilmesine ilişkin bir yöntem geliştirilmedi.

Tarihteki Büyük Depremler Şiddetleri ve Can Kayıpları Nelerdir?

Dünyada meydana gelen büyük depremlerden bazılarının şiddetleri ve yol açtığı can kayıpları :

YerYılŞiddetiÖlü sayısı
Girit36550.000
Antakya526250.000
Damgan/İran856200.000
Yukarı Mısır12011000.000 (?)
Şançi/Çin1556830.000
Kalküta/Hindistan1737300.000
Gansu/Çin19208.5200.000
Tokyo19238.399.000
Erzincan19398.033.000
Varto19666.52.934
Kuzey Peru19707.867.000
Lice19756.72.385
Çaldıran19767.53.840
Tangşan/Çin19767.88.240
Guatemala19767.522.800
İtalya19807.22.300
Erzurum-Kars19836.01.226
Mexico City19858.110.000
San salvador19867.51.500
Kuzeybatı Ermenistan19886.925.000
Kuzeybatı İran19907.750.000
Endonezya19926.81.500
Hindistan19916.11.600
Hindistan19936.422.000
Kolombiya19941.000
Japonya, Kobe19957.26.500
Rusya, Neftegorsk19957.51.900
Kuzey İran19977.11.500
Kuzeybatı Afganistan19986.15.000
Batı Kolombiya19996.11171

Tarihsel Depremler

TarihSaatEnlemBoylamŞiddetYer
BC 22236.5028.00XRhodos,Cyprus-(Tsunami)
BC 18536.0028.00IXRhodos,Cyprus
BC 6936.2536.10IXAntakya,Syria
BC 2637.8527.85IXBaf-Cyprus
BC 1738.4027.50IXManisa,Aydin
24 11 2940.4027.70IXIznik,Izmit
6037.9029.20IXPamukkale,Honaz,Denizli
10538.9027.00IXCandarli Bay-Greece
11037.0026.00IXIzmir,Ephesus
13 12 11536.2536.10IXAntakya
12740.6037.00IXNiksar,Ladik, Susehri
15536.3028.00XRodos,Mugla,Fethiye
03 05 17040.1028.00IXB andirma,Erdek, Gemlik
17738.4027.10XIzmir,Sakiz,Sisam
24536.2536.10XAntakya
25339.1027.15IXBergama
32541.0029.00IXIstanbul
33436.2536.10IXAntakya,Beyrut,Cyprus
24 08 35840.7529.90IXKocaeli,Iznik,Istanbul-(Tsunami)
42741.0029.00IXIstanbul,Izmit,Iznik
08 12 44740.8029.60IXIstanbul,Izmit
14 09 45836.2536.10IXAntakya ve Northern Syria
25 09 478408029.00IXIstanbul
10 09 50636.2536.10IXAntakya,Samandag
29 05 52636.2536.10IXAntakya,Samandag
29 11 52936.2536.10IXAntakya
06 09 54340.3527.80IXErdek,Bandirma-(Tsunami)
15 08 55340.7529.10XIstanbul,Kocaeli
30 09 58736.2536.10IXAntakya-(60.000 deaths)
68838.4027.00IXIzmir
71540.4029.70IXIznik,Istanbul
08 04 85936.2536.10IXAntakya,Lazkiye
16 05 86541.0029.00IXIstanbul
86736.2536.10IXAntakya
86940.0044.00IXTavin,Erivan (12 000 deaths)
03 09 96841.1534.75IXKastamonu,Corum,Amasya
26 10 98641.0029.00IXIstanbul,T race-(Tsunami)
104539.7539.50IXErzincan
23 09 106440.4028.90IXIznik,Bandirma,Istanbul-(Tsunami)
10 08 111436.5035.50IXCeyhan,Antakya,Maras-(Tsunami)
126837.3535.80IXKozan,Ceyhan-(60 000 deaths)
126839.7540.40IXErzincan,Erzurum-(15 000 deaths)
08 08 130436.5027.50XRodos,Girit,Cyprus
23 09 134441.0029.00IXIstanbul
03 135440.7027.00IXGelibolu,Bolayir,Malkara
20 03 138938.4026.30IXIzmir ve Khios Island-(Tsunami)
145839.7540.40XErzincan,Erzurum-(32 000 deaths)
146241.0029.00IXIstanbul
03 10 148136.0028.00IXRodos,SW Anatolia-(Tsunami)
21 12 148239.7539.50IXErzincan,Erzurum
18 08 149336.7527.00IXIstankoy Island
14 09 150940.7529.00IXIstanbul,Edirne-(13 000 deaths)
17 06 158439.7539.50IXErzincan,Erzurum-(15 000 deaths)
159840.4035.40IXAmasya,Corum
02 04 164739.1544.00IXVan,Mus,Bitlis
23 02 165337.9028.30IXAydin
06 02 165941.0029.00IXIstanbul
17 08 166840.9036.00IXAmasya,Tokat-(faulting 380km.)
10 07 168811:0038.4027.20XIzmir-(15 000 deaths,Tsunami)
25 05 171940.7029.50IXIstanbul,Izmit,Karamursel
04 04 17394:3038.4027.20IXIzmir
07 06 175137.7527.00XSisam Island,Aegean Sea
29 07 175220:0041.7026.50IXEdirne,Havsa
02 09 175421:4540.8029.40IXIzmit Bay,Istanbul
22 05 176641.0029.00IXIstanbul-(Tsunami)
13 08 182236.4036.20XAntakya,Iskenderun-(20 000 deaths,Tsunami)
18 10 184336.2527.50IXRodos,Ege Denizi-(6 000 deaths)
12 10 184539.1026.20XMidilli Island
21 06 184637.7527.00IXSisam Island,Soke
28 02 185136.5029.10IXFethiye,Mugla,Rhodos-(Tsunami)
24 07 185239.9041.30IXErzurum
28 02 185540.2029.00IXBursa,Kemalpasa-(300 deaths)
11 04 185540.2029.10XBursa-(faulting 20 km,1300 deaths)
12 10 185636.2528.00XRhodos,Karpatos,Girit-(Tsunami)
13 11 185638.2526.25IXRhodos, Aegean Sea
02 06 185910:3039.9041.30IXErzurum-(15 000 deaths)
03 11 18623:0038.4027.70IXTurgutlu,Manisa
22 04 186336.5028.00IXRodos
23 07 186521:3039.4026.20IXMidilli,Canakkale,Gelibolu
07 03 186739.1026.50IXMidilli-(500 deaths)
23 04 186840.0041.70IXErzurum,Kars
02 04 18727:4536.2536.10IXAntakya,Samandag-(1800 deaths)
01 02 18731:0037.7527.00IXSisam Island, Izmir,Aydin
03 05 18759:0038.1030.10IXDinar,Civril-(1300 deaths,20 km faulting)
10 187540.2026.40IXCanakkale
01 11187510:0039.9041.30XErzurum
13 05 18766:0038.8030.50IXAfyonkarahisar-(many deaths)
29 07 18804:4038.6027.10IXMenemen,Emiralem,Izmir-(many deaths)
03 04 188111:3038.2526.10XKhios Island, Aegean Sea-(4000 deaths)
30 05 188138.5043.30IXVan,Bitlis,Mus
15 10 188315:3038.3026.30IXCesme, Aegean Sea (1500 deaths)
29 02 188518:3037.2027.20IXAegean Sea
25 10 188923:2039.3026.30IXMidilli,Sakiz,Izmir
20 05 189039.9038.80IXRefahiye,Erzincan
31 03 189338.4038.70IXMalatya-(469 deaths)
10 07 189412:3040.6028.70XPrenses Island,Istanbul
19 08 189537.8027.80IXAydin
20 09 189910:3037.9028.10IXNazilli,Aydin,Denizli,Usak

Deprem Nedir ve Depremden Nasıl Korunuruz?

  1. Depremin Oluş Nedenleri ve Türleri Nelerdir?
  2. Deprem Türleri Nelerdir? Türkiye’de Hangi Depremler Görülür?
  3. Deprem Parametreleri Nelerdir? Odak Noktası, Dış Merkez, Odak Derinliği, Öncü Deprem, Tsunami
  4. Dalga Türleri Nelerdir? P ve S Dalgası – İlk Deprem Ölçüm Cihazları Nelerdir?
  5. Deprem Hakkında Bazı İnanışlar Nelerdir?
  6. Depremin Büyüklüğü ve Şiddeti Nasıl Ölçülür?
  7. Depremin Şiddeti Nedir? Şiddet Cetveli – Mercalli Cetveli (MM)
  8. Tarihteki Büyük Depremler Şiddetleri ve Can Kayıpları
  9. Tarihte İstanbul Depremleri – Tarihteki Türkiye’de Olan Büyük Depremler
  10. Deprem Öncesi Alınacak Önlemler Nelerdir?
  11. Deprem Sırasında Alınacak Önlemler Nelerdir?
  12. Deprem Sonrası Alınacak Önlemler Nelerdir?

Kaynak: Deprem Nedir ve Nasıl Korunuruz? Journal of Yasar University, Coşkun İŞÇİ

Add Comment