Suyun Tasarruflu Kullanılması İçin Bizler Birey Olarak Neler Yapabiliriz?

Suyun tasarruflu kullanılması için bizler birey olarak neler yapabiliriz:

Mutfak

Evde harcanan suyun %10’u mutfakta kullanılır. Sebze ve meyvelerinizi akan suyun altında yıkamak yerine bir kabın içinde yıkayabilirsiniz. Ayrıca ıspanak, semizotu, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri ayıkladıktan sonra ilk yıkama suyuna sirke koyarsanız daha kolay temizleyebilirsiniz.

Elde bulaşık yıkarken mümkün olan en az miktarda deterjan kullanın. Az deterjanı durulamak daha kolaydır. Musluğun altına yıkadığınız tabakları üst üste koyduktan sonra durulamaya başlayın. Bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkıyorsanız makinenizi tamamen dolduğunda çalıştırın.

Çamaşır

Evde harcanan suyun %15’i veya %20’si çamaşır yıkamak için kullanılır. Kirli çamaşırlarınızı tek tek yıkamak yerine toplu yıkamayı tercih edin ve çamaşır makinenizi tamamen doldurarak çalıştırın.

Bu şekilde   her yıkamada 10 litreye kadar su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Elde çamaşır yıkarken aynı suda önce beyaz  ları sonra renklileri yıkayabilir, çamaşırdan arta kalan suyu da yerleri silmek için kullanabilirsiniz.

Banyo

Günlük su tüketiminin en fazla olduğu (%40) banyoda su tasarrufu sağlamanın en kolay yolu, suyu tasarruflu harcayan duş başlığı ve sifon kullanmaktır. Banyo suyunun ısınmasını  beklerken  daha  sonra başka işlerimizde kullanmak amacıyla suyu bir kovaya doldurabilirsiniz.

Dişlerinizi fırçalarken, yüzünüzü yıkarken suyu akar vaziyette bırakmayın. Tıraş bıçağını akan suyun altında değil de bir tas suyun içinde durulamanız su tasarrufunu sağlayacak bir başka adım olacaktır.

Musluklar

Musluklarınız damlatıyorsa mutlaka tamir ettirmelisiniz. Damlayan musluklar günde 30-200 litre suyun ziyan olmasına sebep olur. Tamir ettiremiyorsanız damlayan muslukların altına suyun birikebileceği kaplar koyabilirsiniz.

Bahçe

Bahçeyi veya çiçekleri sulamak için günün serin saatleri seçilmeli. Yaşadığınız yerin iklimine uygun yerli bitkileri tercih etmeniz, bu bitkilerin ihtiyacı olan suyun daha çok doğal yollardan karşılanmasını sağlayacaktır. Kaldırım ve yerleri suyla yıkamak yerine çalı süpürgesiyle süpürebilirsiniz. Ayrıca kurak zamanlarda bahçenize veya balkonunuza hayvanların su içmeleri için koymayı da unutmayın.

Yağmur suyu

Yağmur suyunu biriktirecek su tankları büyük tasarruf sağlayabilir. Yağmur suyu, özellikle bahçe sulamak ve araba yıkamak için kullanılabilir.

Suyumuzu İsraf Etmeyelim, Geleceğimizi Tüketmeyelim.

(www.isu.gov.tr)

“Suyun Tasarruflu Kullanılması İçin Bizler Birey Olarak Neler Yapabiliriz?” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar,

    Tasarruf etmekle ilgili ipuçlarından oluşan yazınız için size çok teşekkür ederim. Kendime katkı sağladığım bir yazı oldu. Tasarruf etmemizin önünde pek çok engel var. Bunlardan bana göre birincisi; ihtiyaçlarımıza göre değil de isteklerimize göre alışveriş yapmak. İstek alışverişleri yüzünden hem gardıroplar hem de yaşam alanları dolup taşıyor. İşlevi olmayan eşyalardan kendimize ne yer bulabiliyoruz ne de zaman ayırabiliyoruz. Çünkü kimi zaman kullanmadığımız eşyaların bakımını yapmak zorunda kalıyoruz.

    yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle,
    Keyifli okumalar dilerim.

    Cevapla

Yorum yapın