Mutlak Konum Nedir?

Dünya üzerindeki yerimizi tam ve doğru şekilde belirlemek tarih boyunca çok önemli olmuştur. Bunun için dünya yüzeyinde paralel ve meridyen adı verilen çizgilerin olduğu varsayılmaktadır (Şekil 1.12).

Şekil 1.12 Paralel ve meridyenler koordinat sistemini oluşturur.
Şekil 1.12 Paralel ve meridyenler koordinat sistemini oluşturur.

Konum bize “nerede?” sorusunun cevabını verir. Bir yerin Dünya üzerinde tam olarak nerede olduğu bilgisini o yerin mutlak konumuna bakarak anlarız. Mutlak konum kesinlik  ifade eder ve değişmez.

Herhangi bir yerin mutlak konumunu tarif ederken paralel ve meridyenlerin oluşturduğu koordinat sisteminden faydalanırız.

Koordinat sistemini oluşturan paralel ve meridyenlerin şekilleri ve uzunlukları gibi özelliklerini belirleyen temel etken Dünya’nın küresel şeklidir.

>> Koordinat Sistemini Oluşturan Unsurlar: Paralel, Enlem, Meridyen, Boylam

BİLGİ KUTUSU
Başlangıç Meridyeni Neden Greenwich’ten Geçiyor?

1800’lü yılların sonlarına doğru herkes tarafından kabul gören coğrafi ölçümler ya da haritalar için belirli standartlar yoktu. Ekvator’un doğal bir sınır olduğu konusunda herkes aynı düşüncedeydi.

Ancak başlangıç meridyeni için doğal bir sınır olmadığından hemen her ülke kendi başkentini başlangıç meridyeni olarak kullanmaktaydı. Bu durum ise karışıklıklara yol açıyordu.

Sorunu çözmek için 25 ülkenin temsilcisi 1884 yılında ABD’de düzenlenen Uluslararası Meridyen Konferansı’nda bir araya geldi. O konferansta Greenwich’ten geçen meridyen başlangıç meridyeni (0°) olarak kabul edildi.

Başlangıç Meridyeni Neden Greenwich’ten Geçiyor.

Dünya üzerindeki herhangi bir yerin enlem ve boylam dereceleri ile belirtilmesine mutlak konum denir.

Başka bir ifade ile mutlak konum, bir yerin Ekvator’a ve başlangıç meridyenine göre yerini ifade eder. Örneğin Ankara 39° 55’ kuzey enlemi ile 32° 52’ doğu boylamının kesiştiği yerdedir.

BİLGİ KUTUSU
GPS (Küresel Konumlama Sistemi)

GPS, bulunduğumuz noktayı kesin olarak belirlemeyi amaçlamış bir uydu sistemidir. Dünya’nın çevresini saran yapay uydular ile GPS cihazları arasındaki mesafelerden yola çıkılarak konum tayin edilir.

İlk olarak askerî amaçlar için geliştirilen GPS, 1980’lerden sonra sivil amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. GPS cihazları hava şartları ne olursa olsun, 7 gün 24 saat, dünyanın herhangi bir yerinde size konumunuzu tam olarak bildirebilmektedir.

Bu özelliği sayesinde dağcılıkta, araç takip sistemlerinde, askerî operasyonlarda, uçaklarda, cep telefonlarında, navigasyon sistemlerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde yaygınlaşan akıllı telefon ve benzeri cihazlarda GPS yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çeşitli uygulamalar bu sistemi kullanarak çalışmaktadır.

GPS (Küresel Konumlama Sistemi)

>> Yerel Saat Nedir?

>> Ortak Saat Nedir? (Ulusal Saat)

>> Uluslararası Saat Dilimleri Ne Demektir?

>> Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir?

Yorum yapın