Muhammet Ali Cinnah Kimdir? Hindistan’da Müslüman Lider (1876-1948)

Muhammet Ali Cinnah; Hindistan’ın Karaçi şehrinde doğmuştur. Karaçi’deki ortaöğretimini tamamladıktan sonra Londra’ya hukuk eğitimi için gitmiştir. Londra’da hukuk eğitiminin yanı sıra İngiliz siyasetini de yakından izlemiştir.

İngiltere’de Hindistan’ın bağımsızlığı için mücadele eden Nevruci ile tanışmış, Hindistan’a döndüğünde Bombay’da avukatlık yapmıştır.

Muhammet Ali Cinnah (1876-1948)

1910’da İngilizlerin Hindistan’daki yasama meclisine Müslümanları temsilen Bombay’dan üye seçilmiştir. Gerek konseyde kaldığı dönemlerde gerekse 1910 ve 1920’li yıllarda Hindularla Müslümanların birliği için mücadele etmiştir.

İngilizlerin ve 1920’lerde ortaya çıkan bazı yeni Hindu liderlerin mücadeleyi din temelinde bölen tüm yaklaşımlarıyla mücadele etmiştir.

Gandhi’nin 1920’lerde Osmanlı halifeliği için yaptığı pasif direnişe karşı çıkmıştır. 1920’lerin sonlarında Hindularla Müslümanların şiddetli çatışmaları yaşansa bile tek bir Hindistan için iyimserliğini korumuştur.

Ancak, 1930’larda yerel hükûmetlerde Müslümanlar dışlanmaya başlayınca ayrı bir devlet kurma düşüncesi onda da oluşmaya başlamıştır. 1934’te yeniden Müslümanlar Birliği başkanı seçilen Cinnah, II. Dünya Savaşı sırasında bağımsız bir Pakistan için mücadelesini sürdürmüştür.

1947’de bağımsızlıktan bir yıl sonra vefat eden Cinnah, liberal ve demokrattı. İslam’dan ilham alan ancak modern, demokratik ve halk iradesine dayalı bir ülke amaçlıyordu. Atatürk’ten çok etkilenen Cinnah, düşündüklerini yaşama geçiremeden vefat etmiştir.

Yorum yapın