Mantelli’nin Öğrenme Tutkusu

 

Mantelli adlı bir Macar filolog ve matematikçi, öğrenme tutkunudur. Mantelli, Paris’te, kendisine acıyanların verdiği pis bir odada yaşar.

Kitap için yaptığı harcama dışında pek az para harcar. Bunun da büyük bölümü yiyecek ve aydınlanma içindir. Günde dört saat uyur, yirmi saat çalışır. Çalışmalarına yalnızca para kazanmak için haftada bir matematik dersi vermeye gittiğinde ara verir. Suyunu Seine (Sen) Nehri’nden getirir, yemeğini kendi pişirir.

Geceleri bir sandıkta yatar. Çamaşır gideri de yoktur. Bütün giyeceği kışladan satın aldığı eski bir asker kaputuyla bir pantolon ve bir çift postaldır. 1814 Paris Çıkartması’nda top gülleleri altında kaldığı hâlde çalışmasına ara vermez. Hatta Paris’i kaplayan kolera salgınında odasını ilaçlamak için gelen sağlık ekiplerini içeri almaz, ekipler zorla girmek zorunda kalırlar.

Mantelli, böyle tam otuz yıl çalışarak hastalıksız ve yakınmasız mutlu bir yaşam sürer. 1836 yılında suyunu almaya gittiği Seine Nehri’ne düşer ve boğulur. Hiçbir eser bırakmaması, onun yalnızca öğrenmek için çalıştığını açıkça gösterir.

Yorum yapın