Göreceli Konum Nedir?

Bir tiyatro ya da sinema salonunda olduğunuzu düşününüz (Görsel 1.15). İçeri giren arkadaşınıza yerinizi nasıl tarif ederdiniz?

“Önden 5. sıradayım.” demek yerinizi anlatan açık ve net bir tanımlamadır. Ama arkadaşınız hâlâ sizi göremiyorsa onun için daha özel bir tanımlama yapmanız gerekir. “Önden 5. sırada, koridor kenarında, mavi kazaklı bir çocuğun yanındayım.” derseniz salonda bulunduğunuz konumu göreceli olarak açıklamış olursunuz.

Ya da okulunuzu veya herhangi bir yeri tarif ederken “itfaiyenin yakınında” veya “evcil hayvan mağazasının iki blok ötesinde” olduğunu söyleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örneklerde belirtildiği gibi bir yerde görülen özelliklerin tamamı mutlak konuma bağlı değildir. Konumu belirtmenin başka bir yolu da bir yeri kendine has özellikleri ile tarif etmektir.

Çevresindeki önemli yollar, denizler, ülke, dağ ve doğal kaynaklar gibi yerel değişkenler açısından bir yerin başka bir yere göre tanımlanmasına göreceli konum denir.

Mutlak konum kesinlik ifade ederken göreceli konum bir yerin başka bir yere göre nasıl konumlandığını ifade eder. Örneğin Kilimanjaro Dağı’nın 3° güney paraleli ve 37° doğu meridyeni üzerinde yer alması mutlak konumunu, Tanzanya’nın kuzey doğusunda yer alması ise göreceli konumu tanımlar (Görsel 1.16).

Görsel 1.15 Sinema salonu
Görsel 1.15 Sinema salonu

Yorum yapın