Destek ve Hareket Sisteminin Sağlıklı Yapısının Korunması

Destek ve hareket sisteminin sağlıklı yapısının korunması için spor yapmak ve sağlıklı beslenmek olduk­ça önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi, düzenli spor yapılması ve güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanılması sağlıklı yapının korunması için gereklidir.

Kemiklerin gelişmesi ve sertleşmesi için kalsiyum, fosfor, potasyum gibi minerallerin kemikte birikmesi gerekir. Bu nedenle bu mineraller açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir, balık, yumurta, baklagiller gibi besinler düzenli ve dengeli şekilde tüketilmelidir.

Kemiklerin oluşumu ve gelişimi aşamasında A, C ve D vitaminlerinin etkisi vardır. Kemik ve kasların sağlıklı gelişimi için A vitamini, kemiğe esneklik kazandıran liflerin sentezi için C vitamini, bağırsaktan kalsiyum emilimi için D vitamini gereklidir.

Düzenli spor yapmak kas sisteminin sağlıklı yapısının korunmasına, iskelet ve kas sistemi gelişimine yar­dımcı olur. Kemik dokunun kalınlaşması ve kuvvetlenmesi düzenli yapılan sporla gerçekleşir. Düzenli spor yapıldığında yapılan sporun çeşidine bağlı olarak kas hücrelerinin miyofibril miktarında artış görülür. Spor yapan bireyler, kilo kontrolünü de sağladıkları için sporun eklem sağlığına da yararı olur.

Özellikle büyüme ve gelişme döneminde spor yapmak önemlidir. Basketbol, voleybol, futbol, tenis, yüz­me gibi sporların büyümeye ve gelişmeye katkısı vardır. Spor yaparken destek ve hareket sistemimizi olum­suz yönde etkileyecek zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.

Güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanılması kemiklerin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Güneş ışınları D vitamini öncülünün aktif hâle gelmesini sağlar. D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm adı verilen hastalığa neden olur.

Uygun ve yanlış duruş örnekleri
Uygun ve yanlış duruş örnekleri

Omurganın sağlıklı olması destek ve hareket sistemi için önemlidir. Omurgayla ilgili birçok sağlık soru­nunun nedeni ergonomiye uygun olmayan eşya kullanımı ve duruş bozukluğudur. Özellikle duruş bozuk­luğu günlük hayatta fiziksel ve ruhsal durumu olumsuz yönde etkileyen önemli bir etkendir. Uygun duruşa sadece çalışırken değil ayakta dururken, yük taşırken, otururken ve yatarken de dikkat edilmelidir.

Uygun duruşla kemik ve eklemler zorlanmadan kasların çalışması sağlanır, omurga korunur. Omurları bir arada tutan eklemlerin, bağların ve disklerin üzerine binen yükün azalması sağlanır. Uzun süre ayakta ve sabit durmak gerekiyorsa ayakları ara sıra hareket ettirmek, oturup dinlenmek omurgayı aşırı yükten kurtarır.

İnsan vücudu anatomik olarak yürümeye ve ayakta durmaya daha uygundur. Ancak günümüzde birçok iş uzun süre oturarak çalışmayı gerektirmektedir. Bu durumda her 30 dakikada bir kalkıp dolaşılmalı ve kas­lar gerdirilmelidir. Kasları güçlendirmek ve kondisyonu yüksek tutmak için düzenli olarak yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek,

Yorum yapın