Bitkilerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir? Ülkemizde Kaç Çiçekli Bitki Vardır?

Bitki deyince aklınıza neler geliyor? Saksıda bir çiçek mi? Menekşe, gül, sümbül, kırlarda açmış bir papatya mı? Ihlamur ağacı, dalında bir elma, yemyeşil bir orman mı? Bir manav ya da renkli bir pazar yeri mi?

Bitkiler, ekosistemlerin temel yaşam kaynağıdır. Binlerce bitki türü; yiyecek, içecek, ilaç, baharat, yağ, yakacak, lif, boya gibi gereksinimler için kullanılır. Ülkemizin her bölgesinde binlerce bitki türü yetişir.

Bitkilerin Yapısı ve Görevleri Nelerdir? Ülkemizde Kaç Çiçekli Bitki Vardır?

Bu bitkilerin yaprak, kök, çiçek, meyve ve tohumlarından çeşitli yemekler yapılır ve çoğu kere yapılan bu yemekler komşularla paylaşılır.

Ülkemiz, tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra dünya üzerinde biyolojik çeşitlilik açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Yeryüzünde yaklaşık 260 bin kadar çiçekli bitki türü bulunmaktadır. Ülkemiz sınırları içinde ortalama 12 bin kadar çiçekli bitki türü mevcuttur.

Bu bitki çeşitlerinden yaklaşık 3800’ü dünyada sadece ülkemizde yetişen endemik türdür. Kıyaslamak gerekirse tüm Avrupa’nın çiçekli bitki varlığı, 12 bin kadardır.

Bitki zengini bir ülkede yaşayan siz gençler bu bölümde; çiçekli bir bitkinin temel kısımlarını, yapı ve görevlerini, bitkilerde madde taşınmasını, bitkilerde üreme ve gelişme gibi olayların nasıl gerçekleştiğini öğreneceksiniz.

>>Çiçekli Bir Bitkinin Temel Kısımlarının Yapısı ve Görevleri

>>Bitki Gelişiminde Hormonların Etkisi

Yorum yapın