Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebekler doğar doğmaz emzirilmelidir ve en az bir yıl anne sütüyle beslenmelidir.

Çünkü anne sütü bebeğin en iyi besin kaynağıdır. İnek sütü ile anne sütünün besleyici değeri karşılaştırıldığında yağ oranı itibarıyla fazla bir fark olmadığı görülür. Elzem yağ asitleri bakımından ise anne sütü inek sütünden 5 kat daha zengindir. Anne sütü önemli bazı amino asitler içerir.

( ! )

Doğum sonrasında anneye bebek bakımı konusunda bilgi verilmesi, anne sütünün bebek için öneminin anlatılması ve ilk 4-6 ay bebeğe anne sütü dışında hiçbir şey verilmemesinin sağlanmasıyla bebeğin sağlığı da büyük oranda korunmuş olur.

İnek sütünden daha fazla laktoz bulundurdu¬ğundan daha tatlıdır. Bol antikor içerir. Ağız ya da kolostrum adı verilen, doğumdan sonra gelen ilk süt antikor bakımından çok zengindir ve mutlaka bebeğe verilmelidir. Her zaman hazır ve temiz olan anne sütü aynı zamanda ekonomiktir. Pişirilmesi ya da ısıtılması gerekmez.

Bebeği alerjik reaksiyonlardan ve bağırsak enfeksiyonlarından korur. Emzirme anne ile bebek arasında duygusal bir bağ oluşturur. Emzirme doğumun hemen ardından bebek her ağladığında daha sonra 3-4 saatte bir olmalıdır. Anne sütü yeterli ise bebeğin idrarı düzenli, uykusu sakin ve iyi, gelişmesi normaldir.

Annenin iyi beslenmesi, stresten uzak durması ve bol sıvı alması süt salgısını artırır. Buna karşın doğru emzirme tekniğini bilmemek süt salgısını azaltır, bebeğin az emmesine ve gelişiminin yavaş olmasına yol açar. Gelişim geriliğinden dolayı bebeğin ek gıdalara geçişi gecikir.

Doğru emzirme tekniğinde anne, sırtını rahatça dayayabileceği bir yere oturmalıdır. Anne normal durumlarda her emzirmeden önce meme başını yıkamalıdır. Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuşsa meme başı karbonatlı suyla temizlenmelidir.

Bebek kucakta, baş kısmı biraz yüksekte ve hafif eğimli olarak tutulmalıdır. Memenin baş tarafı işaret parmağı ile orta parmak arasında tutulmalı, çevresindeki renkli bölgenin bir kısmı da bebeğin ağzına verilmelidir. Böylece emme sırasında süt salgılanmasını sağlayan sinir uçları uyarılır.

Doğru emzirme tekniği

Emzirme 15-20 dakika kadar sürmelidir. Her bir meme için onar dakika ayrılmalıdır. Bebek emme sırasında sütle birlikte hava da yutar.

Eğer yutulan hava emzirmeden sonra çıkarılmazsa karın ağrısına ve kusmaya yol açar. Bunun için gazı çıkaracak kişi omzuna temiz bir bez koyar. Bebeği kolu ile tutar ve başını omzuna yaslar. Bir eliyle bebeğin sırtına hafifçe vurup, sıvazlayarak geğirmesini sağlar. Bu şekilde bebeğin gazı çıkarılmış olur.

Yorum yapın