Alevilik-Bektaşilikteki Temel Kavram ve Erkânlar | Razılık ve Kul Hakkının Sorulması

Alevilik-Bektaşilikte, üzerinde kul hakkı olan kişilerin ceme katılması uygun görülmez.

Bundan dolayı cemin başındaki dede orada bulunanlara dönerek şöyle uyarır: “Canlar! Yolumuz rıza yoludur. Biz sizi, sizden alıp Hakk’a teslim edeceğiz, özünüzdeki Hakk’la dâr ve didar olacaksınız.

Yüce Allah Kur’an’da, “Müminler ancak kardeştirler. Öyle ise kardeşlerinizin arasını düzeltiniz…”buyuruyor. Bir başka ayette de“… Ey huzura kavuşmuş insan! Sen ondan razı, o da senden razı olarak Rabb’ine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!…” buyurmuştur.

Biz de size soruyoruz, birbirinizden razı mısınız? Eğer ki kul kuldan razı olursa Allah’da (c.c.) o kuldan razı olur. Aranızda dargın ve küs olan kişiler, üzerlerinde kul hakkı bulunanlar varsa dâr meydanına çıksın ve özünü dâra çeksin. Eğer yoksa “Allah, eyvallah.” deyiniz.

Birbirinizden razı mısınız? Birbirinize haklarınızı helal ediyor musunuz? Bu soruları üç kez tekrarlar. Herhangi bir kul hakkı var ise hak sahibine iade edilir ve helallik alınır. Alevilik ve Bektaşilikte buna kul hakkının sorulması ve razılık denmektedir.

Yorum yapın