ALBERT EİNSTEİN – Konuşma Güçlüğü Çekti, Okuldan Ayrıldı, Askerlik Yapmadı, İki Yıl İş Aradı

Albert Einstein (Albırt Aynştayn), 14 Mart 1879’da, Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya geldi.

Albert ilk yıllarda konuşma güçlükleri yaşadı. 1894 yılında babasının şirketi iflas etti ve Einstein ailesi İtalya’ya yerleşti. Ancak Einstein eğitimini devam ettirmek için Münih’te kaldı.

ALBERT EİNSTEİN

Okul yönetimi ile sürekli çatışıyordu. Okulun eğitim sistemine ve eğitim yöntemlerine sert bir şekilde karşıydı. 1895 yılının baharında ailesinin yanına gitmek için okuldan ayrıldı. Zürih’te Federal Politeknik Okulu’na başvurdu. Okula kabul sınavına girdi fakat fizik ve matematikte aldığı sıra dışı puana rağmen diğer alanlarda başarısız oldu.

Ailesi Albert’ı ortaöğrenimini bitirmesi için İsviçre’ye gönderdi. On yedi yaşında bu okuldan  mezun olan Einstein, zorunlu askerlik yapmamak için babasından izin alarak Almanya vatandaşlığından çıktı. İki yılını öğretmenlik işi bulabilmek için harcadı. Eski bir sınıf arkadaşının babasının bir patent ofisinde kendisine iş bulmasıyla ışığın doğası, uzay ve zaman ilişkisi ile ilgilenmeye başladı.

Kuramları ile uzay anlayışında devrim yaratan ve dâhi sözcüğüyle Einstein’ın eş anlamlı kullanılmasını sağlayan ünlü bilim insanının çocukluğu ve ilk gençliği böyle geçti.

Yorum yapın