Açlık ve Yoksulluk Sorunu

Günümüzde insanlığın karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunlardan biri yoksulluk ile buna bağlı olarak açlıktır ve açlık, başta Afrika olmak üzere hızla yayılmaktadır.

Dünyada yaklaşık 840 milyon insan açlık yaşamakta, üç milyar insan ise günde iki doların altında bir gelirle yaşamaya çalışmaktadır. Her yıl on milyon çocuk açlıktan oluşan hastalıklarla yaşamını yitirmektedir.

Afrika’da açlık

Açlık sorununun biyoteknolojik yöntemlerle genetiği değiştirilmiş ürünler elde edilerek çözüleceği ileri sürülmektedir. Bu yöntemlerle en çok mısır ve soya üretilmektedir. Bazı bilim insanları, insan sağlığına zarar vereceğini ileri sürerek bu tarz üretime karşı çıkmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar, planlı bir tüketim programı ile dünyadaki yiyecek ve su kaynaklarının dünya nüfusunu besleyebileceğini göstermektedir. Ancak ülkeler, hatta kıtalar arası paylaşım eşitsizlikleri yaşanmaktadır.

Dünyada açlık ve yoksulluk sorununu çözebilmek için BM çerçevesinde Gıda Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) gibi birçok kuruluş faaliyet yürütmektedir.

Dünya’da yetersiz beslenen nüfus oranları

Yorum yapın